Logo Gmina Kraśniczyn

Turystyka

Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych jest Rezerwat Przyrody "Głęboka Dolina", leżący w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym, który został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych malowniczych rozcięć erozyjnych w postaci dolin z wąwozami oraz lasów jaworowo-dębowych z bukiem występującym na granicy zasięgu.

Miejscowościami o znaczeniu turystycznym są (do obejrzenia fotografii zapraszamy do galerii zdjęć):

Bończa
Wieś położona przy drodze prowadzącej z Kraśniczyna do Wojsławic. Do zabytków Bończy należy kościół p.w. św. Stanisława Bpa Męczennika zbudowany w XVI wPoczątkowo był to zbiór kalwiński, w pierwszej połowie XVII w. został kościołem katolickim. Przy wjeździe na plac kościelny stoi kapliczka z XIX w., wewnątrz której znajdowała się rzeźba św. Jana Nepomucena, która została skradziona i obecnie znajduje sie tam figurka Matki Boskiej.
Po drugiej stronie drogi na przeciw kościoła stoi cerkiew prawosławna p.w. Matki Boskiej Pokrowskiejzbudowanej w XIX w.
Obecnie na terenie Bończa Kolonia znajduje się dwór, który niegdyś należał do miejscowości Bończa. Wzniesiony na przełomie XIX i XX w., klasycystyczny o cechach barokowych. Obecnie znajduje się tu Dom Pomocy Społecznej.
W lesie bonieckim występują pomniki przyrody buka.

Kraśniczyn
Osada położona nad rzeką Wojsławka prawym dopływem Wieprza - siedziba Urzędu Gminy. Do zabytków Kraśniczyna należą dawny ośrodek dworski, o bogatej przeszłości, który był usadowiony w zakolu rzeki Wojsławki. Obecnie nie istnieje. Pozostały jedynie resztki drzew - aleja lipowa oraz pozostałości piwnic. Dzisiaj o istnieniu dworu i parku pozostało określenie Kraśniczyn-Park oraz ulica przebiegająca w tym kierunku nosząca nazwę Parkowej. 
Zachował się także dawny zajazd-karczma wjezdna z przełomu XVIII i XIX w. przerabiany wielokrotnie. Obecnie teren i obiekt w dużej ruinie w rękach prywatnych właścicieli z planami odbudowy zabytku. 
Cmentarz żydowski jest ostatnim śladem istnienia żydów w Kraśniczynie przy ul. Strażackiej, nie jest znany tak jak nieznana jest dokładna data budowy istniejącej tu drewnianej bożnicy, która zniszczona została w czasie okupacji niemieckiej w 1942 r. po likwidacji istniejącego tu getta. 
W parku w centrum Kraśniczyna stoi pomnik upamiętniający poległych żołnierzy i partyzantów A.L. i B.Ch w latach 1939-1944.
W pobliskim lesie w kierunku Chełmca rośnie grupa pomnikowych modrzewi, jak również w tym samym miejscu znajduje się punk widokowy na panoramę Kraśniczyna na wysokości 282 m n.p.m. 
Ciekawostką jest występowanie żółwia błotnego w jeziorze kraśniczyńskim, którego brzegi porośnięte są trzciną, sitowiem i zaroślami, a wokół rozpościera się trzęsawisko, utrudniające precyzyjne ustalenie linii brzegowej, czyniące go niedostępnym.

Łukaszówka
Nazwa miejscowości pochodzi od św. Łukasza Ewangelisty, który jest patronem obecnej kapliczki nad kryniczką. Niegdyś 200m na prawo od kapliczki na wzgórzu stała leśna kaplica, gdzie w głównym ołtarzu znajdował się słynący łaskami obraz Matki Bożej i św. Łukasza, który w roku 1764 uroczyście przeniesiono do kościoła w Surhowie.
Jadąc dalej obok kapliczki drogą polną w kierunku Chełmca po prawej stronie natrafimy na "Ściecharkę", źródełko z którego niegdyś korzystała miejscowa ludność.

Olszanka 
Wieś położona w granicach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. W sąsiedztwie znajduje się Rezerwat Głęboka Dolina z charakterystycznymi dla tego regionu wąwozami lessowymi, w którym obok grodziska "Kukawka" przepływa bezimienny strumyk. Na terenie wioski znajduje się zbiornik małej retencji "Olszanka" o pow. 0,37 ha, który znakomicie wkomponowany jest w istniejący krajobraz. W kwietniu 1941 roku żołnierze Wermachtu przeprowadzili pacyfikację wsi, podczas której zginęło 103 osoby. Po wojnie Olszanka odznaczona została Krzyżem Grunwaldu III klasy

Surhów
Wieś położona na zboczu rzecznej doliny Wojsławki w granicach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, przy drodze z Krasnegostawu do Hrubieszowa. Pierwsze wzmianki o istnieniu miejscowości pochodzą z 1419 r. 
Do zabytków Surhowa należy kościół p.w. Nawiedzenia NMP i św. Łukasza. W ołtarzu głównym kościoła umieszczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Łukaszem jako Pośrednikiem Łask, przeniesiony w 1764 r. z kaplicy leśnej z Łukaszówki. Obok kościoła stoi zabytkowa plebania, której patronem jest Sługa Boży Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia, który w czasie II wojny światowej w tej plebanii przyjmowany był wielokrotnie. 
Kolejnym wartym uwagi zabytkiem jest klasycystyczny pałac, położony w parku o pow. 6,80 ha z bogatym starodrzewem i licznymi okazami drzew pomnikowych. Wnętrze pałacu ozdobione polichromami przez włoskiego malarza Mikołaja Montiego
Ciekawostką jest znajdująca się w gorzelni w Surhowie zabytkowa maszyna parowa z 1905 r
Obok szosy prowadzącej od wsi Małochwiej do Bończy na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą z Surhowa do Łukaszówki stoi krzyż drewniany, który wśród miejscowej ludności zwie się "Krzyżem Kościuszki". Przekazy miejscowej ludności mówią, że w tym miejscu T. Kościuszko odpoczywał ze swoim wojskiem po stoczonej walce z wojskiem rosyjskim i na upamiętnienie tego zdarzenia postawiony został krzyż dębowy.

Żułów
W byłych budynkach podworskich, obecnie posiadłość Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, gdzie funkcjonuje ośrodek opieki nad ociemniałymi znajduje się miejsce pamięci prymasa Stefana Wyszyńskiego, który w okresie od 23.X.1941 r. do 5.VI.1942 r. ukrywał się przed hitlerowcami.
Przy drodze z Kraśniczyna do Skierbieszowa na wysokości Żułowa znajduje się punkt widokowy na panoramę Kraśniczyna.
 

Oferty właścicieli  gospodarstw agroturystycznych :

DOMAN

Gospodarstwo agroturystyczne

Piotr Domański

Bończa 58

22-310 Kraśniczyn

Tel. 609 232 511

www.agroturystyka-doman.pl


Lawendowa Weranda

Gospodarstwo agroturystyczne

Sylwia Zielińska

Czajki 4

22-310 Kraśniczyn

Tel. 796 243 909

lawendowaagroturystyka@gmail.com

http://www.lawendowaagroturystyka.pl

 

Oferujemy:

*nocleg nad zalewem

*namioty – pole namiotowe

* altana z grillem

*miejsce na ognisko

*wi-fi

Dla gości mamy do dyspozycji również:

*rowery i kaski

*gokarty

*kijki do nordic walking

*rowery wodne

*kajaki

*sprzęt dla wędkarzy

 Bałkanówka 
Ośrodek agroturystyczny

Ewa Ziemińska
Bończa Kolonia 58
22-310 Kraśniczyn
tel. 785-942-401

http://www.balkanowka.pl

Oferujemy:
- noclegi (pokoje z łazienkami),
- jazda konna, kuligi,
- masaże lecznicze,
- hipoterapia (pod okiem wykwalifikowanego terapeuty),
- jazda bryczką,
- przejażdżki motocyklowe,
- wędkowanie,
- ogniska i grille,
- wycieczki po najciekawszych zakątkach Roztocza (busem właścicielki),
- spacery szlakami turystycznymi,
- przyjmowanie gości weselnych wraz z przywozem,
- staropolskie wyżywienie,
                      i wiele innych atrakcji... 
 
Pokój w Bałkanówce Pokój w Bałkanówce
Konie z Bałkanówki Wnętrze Bałkanówki
Altanka, jedna z atrakcji na Bałkanówce Konie z Bałkanówki
Budynek mieszkalny w Bałkanówce
 

Wójt gminy zaprasza

Monika Grzesiuk

Przyjęcia interesantów:

w godzinach pracy Urzędu Gminy

Od poniedziałku do piątku

od 7:00 do 15:00

 

Urząd Gminy Kraśniczyn

ul. Kościuszki 21
22-310 Kraśniczyn
tel.: 82 5775511
fax: 82 5775572
e-mail:
sekretariat@
krasniczyn.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.