Logo Gmina Kraśniczyn

News

Konwent Wójtów Powiatu Krasnostawskiego

15.10.2015

Dnia 8 października 2015 r. było przyjemnie nam jako Gminie gościć przedstawicieli władz samorządowych województwa lubelskiego, powiatu krasnostawskiego,  Miasta Krasnystaw i gmin powiatu krasnostawskiego.

A wszystko to za sprawą  odbywającego się posiedzenia konwentu wójtów powiatu krasnostawskiego w siedzibie Urzędu Gminy Kraśniczyn.  Jest to forum wymiany doświadczeń, interpretacji i stosowania prawa samorządowego oraz wypracowania opinii i stanowisk w sprawach dotyczących Miasta Krasnystaw i gmin wiejskich.

Tematyka posiedzenia, to:

1. Gospodarka odpadami komunalnymi w gminach w kontekście oczyszczania biologicznego odpadów.

Ta kwestia była omawiana już wielokrotnie na różnych gremiach.

Tym razem tę tematykę analizowano z udziałem pracowników Marszałka Województwa Lubelskiego. Głównym celem dyskusji była minimalizacja kosztów realizacji tego zadania przez gminy. Wójtowie sprzeciwiają się obowiązkowi dostarczania odpadów do Zakładu Zagospodarowania Odpadów we Włodawie. Zdaniem ich , obowiązek ten zapisany w „Planie gospodarki odpadami dla województwa lubelskiego” kłóci się z zapisami ustawy o finansach publicznych o oszczędnym i efektywnym wydatkowaniu środków publicznych.

2. Ochrona zdrowia dzieci w wieku szkolnym w kontekście znowelizowanych przepisów o bezpieczeństwie żywności i żywienia

Wójt Gminy Kraśniczyn omawiając to zagadnienie, przypomniała statystyki Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że około 30% polskich 11-latków ma nadwagę. W wyniku dyskusji wójtowie zgodzili się, że zjawisko to jest związane przede wszystkim z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i coraz mniejszą aktywnością fizyczną. Jednak wprowadzone regulacje, które mają na celu ochronę zdrowia dzieci w wieku szkolnym poprzez ograniczenie dostępu na terenie szkół do produktów zawierających znaczne ilości składników szkodliwych (np. sól, cukier) w rzeczywistości nie dadzą oczekiwanych rezultatów. Wójtowie wyrazili wiarę, że zwycięży zdrowy rozsądek ustawodawców i zaczną ustanawiać przepisy bardziej „życiowe”.

3. Bezpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym

Starosta Krasnostawski referując ten punkt posiedzenia poinformował, że od nowego roku kalendarzowego zaczną obowiązywać przepisy o nieodpłatnej pomocy oraz nieodpłatnej informacji prawnej, które umożliwią dostęp do uzyskania porady prawnej przez osoby fizycznej, które z uwagi na swój status materialny lub sytuację życiową nie mają możliwości uzyskania takiej pomocy . Zadanie to będzie realizował powiat, ale jeszcze za wcześnie na szczegóły – stwierdził Starosta.

4. Sprawy różne

Jak zawsze na takich posiedzeniach bywa, punkt „Sprawy różne „ jest obfity w dyskusję na zawodowe tematy dnia codziennego. Tym razem nie było inaczej. Szkody łowieckie w uprawach rolników,ich szacowanie i wypłacanie odszkodowań przez koła łowieckie, czy stawki podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości w kontekście realizacji zadań inwestycyjno - remontowych w gminach, to kwestie, które zdominowały obrady.

Artykuł opracowała: Stanisława Suszyńska

Wójt gminy zaprasza

Monika Grzesiuk

Przyjęcia interesantów:

w godzinach pracy Urzędu Gminy

Od poniedziałku do piątku

od 7:00 do 15:00

 

Urząd Gminy Kraśniczyn

ul. Kościuszki 21
22-310 Kraśniczyn
tel.: 82 5775511
fax: 82 5775572
e-mail:
sekretariat@
krasniczyn.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.