Logo Gmina Kraśniczyn

Archiwum newsów, strona 20

RADOŚĆ W GMINIE KRAŚNICZYN

20.08.2019

Zboża zebrane, żniwa zakończone, czas na zasłużone świętowanie.

            Uroczyste dziękczynienie za plony w naszej gminie odbyło się tradycyjnie na stadionie sportowym w Starej Wsi. Dożynki były pełne słońca i atrakcji, co zapewne zachęciło całe rodziny do przybycia na tę uroczystość.

             Msza święta polowa w intencji rolników celebrowana była  przez proboszczów wszystkich parafii z terenu gminy. Homilię głosił ks. prof. Antoni Tronina – kapelan sióstr z DPS Żułów, który przypomniał wiernym jak mamy żyć, służyć Bogu i drugiemu człowiekowi.  Ponadto dziękował Bogu za plony tej ziemi.

 Szacunek i uznanie dla ciężkiej pracy rolników, po wystąpieniu Moniki Grzesiuk Wójt Gminy Kraśniczyn, okazali również w swoich przemówieniach goście:  Józef Zając Senator RP,  Lucjan Cichosz Poseł na Sejm RP oraz   Grzegorz Lipa przedstawiciel  Wojewody Lubelskiego.

            Przepiękną ucztą dla oczu wszystkich były wieńce dożynkowe uwite prze panie ze wszystkich kół gospodyń wiejskich i przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej (11 wieńców tradycyjnych i 2 współczesne). Misterne wykonanie i piękno  wieńców spowodowały, że w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy wybór był bardzo prosty – wszystkie otrzymały równorzędne miejsce i wszystkie zostały nagrodzone nagrodami pieniężnymi przez Monikę Grzesiuk Wójt Gminy Kraśniczyn oraz  nagrodami rzeczowymi przez zaprzyjaźnioną firmę i sponsora – Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Chełmie.

            Nie mniejszą radość zapewniły wszystkim występy artystyczne dzieci z miejscowej szkoły oraz występy  zespołów muzycznych. Zapewne na długo w pamięci wielu osób pozostaną słowa  wiersza  Jana Siudy przepięknie recytowanego  przez 6 – letniego Szymona z Bończy:

DOŻYNKI

Skoszone zboża, sprzątnięte ziarna,
wkrótce z jesienią przyjdzie spotkanie,
(…)
Za plon dorodny w kłosach schowany,
niebu i Bogu trzeba dziękować.
Za dzień pogodny na żniwa dany,
w którym na polu przyszło pracować.
(…)
Niechaj dla wszystkich wystarczy chleba,
a ziemia hojnie plonem darzy.
 

            Monika Grzesiuk Wójt Gminy i Maria Szpak Przewodnicząca Rady Gminy zapewniają, że świętowanie z rolnikami to przyjemność, tym bardziej, że tak licznie przybyli ze swoimi rodzinami i bawili się przy muzyce i gwiazdach na niebie do  późnych godzin wieczornych.

więcej

Szczególny dzień w Drewnikach

22.07.2019

    Dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Drewnikach 13 lipca 2019 r. był dniem szczególnym. Tego dnia  strażacy świętowali jubileusz 70 – lecia OSP w Drewnikach oraz nadanie sztandaru tej jednostce. Uroczystość odbyła się w przemiłej symbiozie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich i z mieszkańcami Drewnik przy pięknej, słonecznej pogodzie i muskającym, wszystkich obecnych, spokojnym wietrze.

    Na placu przy remizie OSP uroczystość zgromadziła też przemiłych gości, pododdziały  i poczty sztandarowe oraz  rodziny strażaków.

    Wydarzenie rozpoczęło się od polowej mszy świętej odprawionej przez ks. kan. Zygmunta Klicha z udziałem ks.kan. dr Andrzeja Krasowskiego i ks. kan. Janusza Rynia. Homilię wygłosił ks. kan. Henryk Kozyra. W uroczystościach wzięli udział: Posłowie na Sejm RP Teresa Hałas i Lucjan Cichosz, Dyrektor Generalna Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Pani Agata Grula, Prezes ZOP ZOSP - Janusz Szpak, Z-ca komendanta Państwowej Straży Pożarnej – Adam Niemczyk, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP – Marian Książek, Starosta Krasnostawski – Andrzej Leńczuk, Radni Rady Powiatu Krasnostawskiego: Anna Mróz i Marek Nieścior, Wójt Gminy Kraśniczyn – Monika Grzesiuk, Przewodnicząca Rady Gminy Kraśniczyn – Maria Szpak, Radni Rady Gminy Kraśniczyn, przedsiębiorcy z terenu gminy.

    Uroczystości były okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym strażakom z OSP w Drewnikach.  Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni druhowie: Stanisław Matycz,  Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni druhowie: Mariusz Romanek, Krzysztof Frańczak,  Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa zostali odznaczeni Ks. kan. Andrzej Krasowski oraz druhowie Krzysztof Mardal, Tomasz Krasowski, Tomasz Kołodziej, Kamil Frydmański, Tomasz Mardal, Marcin Krzyszczak.

    Podczas uroczystości wręczono również odznaki za wysługę lat społecznej pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej dla: Antoni Osuchowski za 70 lat, Bogusław Frydmański, Wojciech Romanek, Stanisław Matycz za 60 lat i Józef Krasowski za 55 lat.

    Dyplomy uznania z okazji 70-lecia i nadania sztandaru OSP w Drewnikach otrzymali: Antoni Osuchowski, Henryk Frańczak i Mirosław Frydmański.

    Uroczystościom towarzyszyły okolicznościowe przemówienia gości, poczęstunek grochówką strażacką i występ orkiestry dętej z Tarnogóry, z zaprzyjaźnionej Gminy Izbica.

więcej

ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO W II OKRESIE 2019 ROKU

17.07.2019

ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO W II OKRESIE 2019 ROKU

Wójt Gminy Kraśniczyn informuje, że od dnia 1 do 31 sierpnia 2019 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Gminy Kraśniczyn, pok. nr 6.

Wymagane dokumenty:

  • wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (nowy wzór wniosku!).
  • faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r.,
  • w przypadku hodowców bydła dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informację o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta w  ostatnim dniu każdego miesiąca 2018 r.
  • w przypadku dzierżawy do wniosku wymagane jest dołączenie oświadczenia.

Limit zwrotu podatku w II okresie 2019 r. wynosi: po odjęciu kwoty wypłaty w I okresie (100,00 zł * ilość ha użytków rolnych) + (30* średnia roczna liczba DJP w 2018 r.)

Limit ilości oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych w 2019 roku – 100 l
Stawka zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego w 2019 roku – 1,00 zł

 

Dokumenty do pobrania:

 

Wzór wniosku ("aktywny" pdf)

Procedura zwrotu w roku 2019 (pdf)

Oświadczenie o gruntach dzierżawionych (doc)

więcej

Wójt gminy zaprasza

Monika Grzesiuk

Przyjęcia interesantów:

w godzinach pracy Urzędu Gminy

Od poniedziałku do piątku

od 7:00 do 15:00

 

Urząd Gminy Kraśniczyn

ul. Kościuszki 21
22-310 Kraśniczyn
tel.: 82 5775511
fax: 82 5775572
e-mail:
sekretariat@
krasniczyn.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.