ZAWIADOMIENIE NA VIII SESJĘ RADY GMINY KRAŚNICZYN
16.05.2019
Zawiadamiam, że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506) zwołuję VIII sesję Rady Gminy Kraśniczyn, która odbędzie się dnia 23 maja 2019 r. o godz. 1000 (czwartek) w sali konferencyjnej Urzędu Gminy.
Proponowany porządek obrad sesji:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjecie protokołu z obrad poprzedniej sesji.
- Informacja Wójta z działalności między sesjami.
- Wolne wnioski.
- Podjęcie zmieniającej uchwały w sprawie uchwały budżetowej na 2019 r.
- Podjęcie zmieniającej uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej.
- Podjecie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały w sprawie określenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz zarządzenia poboru tej opłaty w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów oraz określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
- Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy Kraśniczyn.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy.
- Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kraśniczynie z realizacji zadań za 2018 r.
- Odpowiedzi na wolne wnioski.
- Komunikaty i Informacje.
- Zakończenie obrad.
więcej
Obchody rocznicy pacyfikacji miejscowości Bończa i Wólka Boniecka
16.05.2019
W dniu 12 maja 2019r. władze Gminy Kraśniczyn z Przewodniczącą Rady Gminy - Marią Szpak i Wójtem Gminy - Moniką Grzesiuk na czele oraz Strzelcy z JS 2011 im. Cichociemnych w Krasnymstawie i Jednostka Strzelecka 2020 im. 15 Pułku Piechoty „Wilków" w Hrubieszowie uczestniczyli w obchodach rocznicowych pacyfikacji miejscowości Bończy i Wólki Bonieckiej. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. odprawiona w Kościele pw Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bończy. Następnie Jednostki Strzeleckie, Władze Gminy i Mieszkańcy udali się na miejsce upamiętnienia tego wydarzenia w Wólce Bonieckiej, gdzie złożono wieńce. Na koniec wszyscy uczestnicy odwiedzili jedynych już świadków tych wydarzeń - Państwa Chodackich.
Wólka Boniecka powstała na przełomie XIX i XX wieku. Pierwsze pisane wzmianki pochodzą z 1921 roku. W tym czasie było tu 9 domów i 45 mieszkańców. Większość z nich była katolikami i Polakami. Okupant hitlerowski dążąc do zahamowania rozwijającej się działalności ruchu oporu zaczął stosować we wsi egzekucje odwetowe stosując odpowiedzialność zbiorową na podstawie wydanej instrukcji z 31 października 1939r. „Wytyczne do zwalczania band”. Takimi zbiorowymi zbrodniami były pacyfikacje trzech wsi na terenie gminy: Bończy i Wólki Bonieckiej 8.V.1943 r. i Olszanki 5.VI.1944 r. W godzinach między 8:00 a 9:00 rano drogą wiodącą w rejonie lasów bonieckich koło wsi Wólka Boniecka przejeżdżało furmankami 11 Żandarmów oraz renegat Wierzbowski z posterunku policji granatowej z Kraśniczyna wraz z komendantem Romanem Kocurem, gdzie natknęli się na grupę partyzantów radzieckich. Po walce trwającej około godziny, w której zginął jeden Żandarm, Niemcy wycofali się około 500m w kierunku wsi Bończa, gdzie okopali się na tzw. Wygonie, wysyłając po posiłki policjanta Wierzbowskiego. Między godziną 14:00 a 15:00 przyjechało około 100 Żandarmów, prawdopodobnie z Krasnegostawu i Zamościa. Żandarmi otoczyli Wólkę Boniecką i część Bończy spędzając mieszkańców na plac. Mężczyzn podzielono na dwie grupy, jedną oprawcy poprowadzili na skraj wsi Wólka Boniecka przy lesie i do leżących twarzą do ziemi strzelali w tył głowy, drugą grupę zabili w ogrodzie Olgi Bojko, strzelając seriami karabinów maszynowych. Opis pozycji leżących na ziemi ciał świadczy, że zabójstwa tej grupy dokonano w pozycji stojącej. Kobiety i dzieci prowadzono pod eskortą Żandarmów w kierunku cmentarza w Bończy, „zwolnione” zostały przez oficera niemieckiego. W egzekucji zginęło 33 Polaków i Ukraińców. Pacyfikacji dokonano za akcje partyzanckie przeprowadzone wcześniej, w tym w kwietniu 1942 r. W czasie pacyfikacji spalonych zostało 15 gospodarstw wraz z dobytkiem, ocalał jedynie dom mieszkalny Józefa Hyczko. Ciała pomordowanych zostały pochowane na cmentarzu w Bończy, część w grobie zbiorowym, część w oddzielnych mogiłach. Pacyfikację Wólki Bonieckiej upamiętniono wystawiając w 1985 r. pomnik z inskrypcją 18 osób pomordowanych.
więcej
Warsztaty kulinarne dla Kół Gospodyń Wiejskich
16.05.2019
W dniu 11 maja 2019r. w Remizie OSP w Brzezinach Panie z KGW z terenu Gminy Kraśniczyn uczestniczyły w warsztatach kulinarnych.
Podczas warsztatów zdobywały umiejętności związane z przygotowywaniem tradycyjnych potraw z naszego regionu. W spotkaniu uczestniczyli: Przewodnicząca Rady Gminy - Maria Szpak, Wójt Gminy - Monika Grzesiuk, Przewodnicząca Gminna KGW – Zofia Ciesielska- Steć, Prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Chełmie - Jan Rudnicki oraz Prezes SUR w Kraśniczynie - Krzysztof Dawidiuk.
Podczas części praktycznej uczestniczki pod okiem Pani Ewy Lisieckiej z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich im. K. A. Jaworskiego w Chełmie zaprezentowały takie potrawy jak: bogracz, czeburiaki, rolady z piersi indyka z suszonymi pomidorami oraz serową z piersią kurczaka i pieczarkami, ślimaczki z ciasta francuskiego z szynką lub boczkiem i serem, rybę z sosem słodko-kwaśnym, a na deser rolady czekoladowe z bitą śmietaną i mascarpone.
Na koniec zdobytymi umiejętnościami oraz pasją do gotowania Panie z KGW pochwaliły się przed władzami Gminy Kraśniczyn. W zorganizowaniu kursu pomogli Wójt Gminy Monika Grzesiuk oraz Prezes WZKiOR Jan Rudnicki.
więcej
Informacja
13.05.2019
Gmina Graśniczyn
Posiedzenie obwodowych komisji wyborczych
Miejsce: ul. Kościuszki 21, 22-310 Kraśniczyn
Termin: 15 maja 2019 r. o godz. 13:00
więcej
Dzień strażaka 2019
07.05.2019
Jak co roku w dniu 4 maja delegacja Strażaków z Gminy Kraśniczyn uczestniczyła wspólnie z Wójt Gminy Moniką Grzesiuk oraz samorządowcami miasta i powiatu krasnostawskiego w Powiatowym Święcie Strażaka.
Święty Florian - patron strażaków i hutników to wyraziciel najczystszych cnót i najlepszy orędownik braci strażackiej. Jego życie przypadło na okres prześladowania chrześcijan. W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. Śmierć męczeńską poniósł w nurtach rzeki Anizy właśnie 4 maja 304 r.
Uczestnicy zgromadzeni w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie modlili się za pomyślność dla druhów strażaków, dziękując im za ich trudną służbę drugiemu człowiekowi.
więcej