Logo Gmina Kraśniczyn

Archiwum newsów, strona 45

Powiatowe obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej

16.04.2019

     W niedzielę, 14 kwietnia 2019 roku od godziny 12 miały miejsce powiatowe obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Zbiegły się one z inną ważną dla wszystkich Chrześcijan okolicznością – Niedzielą Palmową.
Uroczystości zainaugurowała msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej odprawiona w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Na początku liturgii ksiądz dziekan Henryk Kapica poświęcił palmy, po czym zaprosił wszystkich zebranych do uczestnictwa w pochodzie wiernych przez Ogród św. Jana Pawła II. Następnie dokończono odświętną liturgię. 
     Po mszy odbyła się dalsza część obchodów, tym razem usytuowana na placu kościelnym przy tablicy oddającej hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Odegrano hymn, po czym w krótkiej przemowie pan starosta Andrzej Leńczuk przypomniał o powinności kultywowania pamięci wobec poległych za ojczyznę, oraz rekolekcyjnej refleksji nad ich poświęceniem w imię ojczyzny. Podkreślił także nierozerwalny związek pomiędzy dwoma tragicznymi wydarzeniami z kart polskiej historii: Zbrodnią Katyńską i katastrofą pod Smoleńskiem. Nie byłoby bowiem Smoleńska, gdyby nie Katyń. 
Następnie przedstawiciele różnych środowisk i instytucji z terenu powiatu uroczyście złożyli wieńce pod pamiątkową tablicą. Potem ponownie udano się do Ogrodu św. Jana Pawła II, by przy Kamieniu i Dębie Pamięci złożyć kolejne wiązanki. Ostatnia część uroczystości odbyła się na ulicy Okrzei, gdzie także złożono wieńce i zapalono znicze przy obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i Krzyżu Katyńskim.
     Gminę Kraśniczyn na uroczystościach reprezentowały: Maria Szpak - Przewodnicząca Rady Gminy i Monika Grzesiuk - Wójt Gminy Kraśniczyn.
Organizatorami uroczystości byli pani Teresa Hałas – poseł na Sejm RP, pan Andrzej Leńczuk – starosta krasnostawski, oraz burmistrz Krasnegostawu pan Robert Kościuk.

więcej

Informacja Wójta Gminy Kraśniczyn

11.04.2019

     W związku ze zwiększoną w ostatnim okresie liczbą pożarów w budynkach mieszkalnych na terenie Powiatu Krasnostawskiego oraz zaleceniami Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krasnymstawie - zwracamy szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa oraz współpracę w zakresie podjęcia wszechstronnych działań zmierzających do ograniczenia pożarów budynków mieszkalnych, wynikających z użytkowania instalacji grzewczych i elektroenergetycznych przez osoby starsze lub samotnie mieszkające.

     Pożary budynków mieszkalnych stanowią niewielki odsetek wszystkich pożarów. Niestety, to właśnie w tych zdarzeniach jest najwięcej ofiar wśród ludzi. Przyczyny pożarów od lat są te same. Dominują podpalenia, nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych, wady i zła obsługa urządzeń grzewczych oraz nie przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

     Bardzo często jednak wypadki te nie mają związku z powstaniem pożaru, a wynikają jedynie z niewłaściwej eksploatacji urządzeń i instalacji grzewczych, a ich skutkiem są ofiary zatrucia tlenkiem węgla /potocznie zwanym czadem/. Każdego roku - w okresie wiosennym i jesienno-zimowym /tzw. okresie grzewczym/ z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie lub poszkodowanych jest kilkaset osób. Większość przypadków zatruć spowodowana jest zaniedbaniami w zakresie zapewnienia drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Dlatego też, w trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla.

więcej

Wójt gminy zaprasza

Monika Grzesiuk

Przyjęcia interesantów:

w godzinach pracy Urzędu Gminy

Od poniedziałku do piątku

od 7:00 do 15:00

 

Urząd Gminy Kraśniczyn

ul. Kościuszki 21
22-310 Kraśniczyn
tel.: 82 5775511
fax: 82 5775572
e-mail:
sekretariat@
krasniczyn.gmina.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.